INFO O MNIE
Jestem fanką pływania, roweru i walkingu. Moją pasją jest zdobywanie górskich szczytów i poznawanie świata na dwóch kółkach. Fascynuje mnie Stobrawski Park Krajobrazowy, w którego sercu przyszło mi żyć. Pływanie nauczyło mnie respektu przed naturą oraz tego, że codziennie stać mnie na nowy sukces, a słabości są tylko po to, by się z nimi zmierzyć i je pokonywać.

Polecam literaturę

             

  1. Alojzy Wierzgoń - "Opolskie Kościoły Drewniane"
  2. Lynne Cox - "Królowa zimnych wód"
Lynne Cox jest najsłynniejszą na świecie pływaczką długodystansową. Przepłynęła kanał La Manche i Cieśninę Beringa, pływała w lodowatych wodach Antarktydy i w Nilu. Zadziwiła sportowców, lekarzy i fizjologów nadzwyczajnymi możliwościami swojego organizmu, niezwykle odpornego na wysiłek i temperaturę. W książce odsłania kulisy swoich niesamowitych wyczynów i morderczych treningów. Wzruszająca, barwna i inspirująca, a niekiedy mrożąca krew w żyłach, opowieść o życiu pełnym przygód.


     3. Michael Phelps, Alan Abrahamson - "Bez granic"

W BEZ GRANIC Michael Phelps wyjawia tajemnice swego niezwykłego sukcesu. Po raz pierwszy opowiada, w jaki sposób pokonywał trudności natury psychicznej i fizycznej, aby stać się perfekcjonistą. Książkę wypełniają anegdoty członków rodziny, przyjaciół, kolegów i koleżanek z drużyny, a także trenera, które ukazują kulisy przekształcania się młodziutkiego chłopaka z kompleksami i nadpobudliwością w prawdziwego mistrza.


     4. Aron Ralston - "127 godzin"

Podczas wędrówki przez rzadko uczęszczany kanion Utah dwudziestosiedmioletni wspinacz i amator aktywnego wypoczynku podziwiał dzikie piękno otaczającej go przyrody. Do czasu, kiedy w głębokim szczelinowym kanionie runął na niego niemal czterystukilogramowy głaz i przygwoździł mu prawą dłoń do skalnej ściany wąwozu. Przez sześć dni - straciwszy nadzieję na ratunek - nagrywał kamerą wideo pożegnania kierowane do rodziny i przyjaciół. Nagle w przypływie olśnienia zrozumiał, że jest jeden - choć desperacki - sposób uwolnienia...


    5. Sławomir Rawicz - "Długi marsz"

Wiosną 1941 roku autor, 26- letni polski porucznik kawalerii, organizuje ucieczkę z obozu nr 303 na Syberii. Towarzyszy mu sześciu więźniów z różnych krajów, w tym jeden obywatel USA. Uciekinierzy przedzierają się na południe przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje, do brytyjskich Indii - ponad 6000km. Nie mają mapy ani kompasu, jedyny ekwipunek to siekiera i nóż. Codziennie czyhają na nich nowe niebezpieczeństwa. Mimo wielkiej woli przeżycia, odwagi i wytrzymałości fizycznej nie wszystkim uda się osiągnąć cel.


    6. Bear Grylls - "Kurz, pot i łzy"

Niezwykła historia życia najbardziej nieustraszonego człowieka na świecie. Autobiografia!


    7. Bear Grylls - "Pokonać Everest"

Historia wyprawy na Mount Everest. "Senność jaką odczuwa się na tej wysokości, jest niesamowita. Brak tlenu sprawia, że człowiek porusza się coraz wolniej, jakby pełzł Lenistwo ogarnia całe ciało, w tym płuca, a w głowie pojawia się myśl: "Po co walczyć? To nie ma sensu...". Człowiek przestaje się czymkolwiek przejmować i to właśnie jest największe niebezpieczeństwo. Zupełna, trudna do przezwyciężenia obojętność."


    8. Magdalena Nitkiewicz, Paweł Opaska - "Przez świat na rowerach w dwa lata. Rok I - z Polski przez Iran do Tybetu"

Książka dowodząca, że można wybrać się w podróż rowerową dookoła świata, nie mając pojęcia o wymianie dętki. O tym, jak można przejechać Chiny, nie potrafiąc posługiwać się pałeczkami. O tym, jak przeżyć mrozy Altiplano z jedną parą skarpetek i zepsutym namiotem. Książka podróżnicza, w której nie znajdziecie sformułowań "sens życia" czy "poszukiwanie siebie", za to na pewno wiele razy zaśmiejecie się podczas lektury.


    9. Magdalena Nitkiewicz, Paweł Opaska - "Przez świat na rowerach w dwa lata. Rok II - z Chin przez Peru do Europy"

" Nie pamiętam kiedy dokładnie zdaliśmy sobie z tego sprawę. Wiem, że nastąpiło to jednego z tych dni, gdy byliśmy sami na drodze, mieliśmy przed sobą otwartą przestrzeń, a wiatr trochę ucichł, pozwalając pozbierać myśli. A z tych wynikało, że wielka część naszej wycieczki była pogonią za uciekającym czasem. Dotrzeć do miasta przed zmierzchem, opuścić kraj przed upływem ważności wizy, zdążyć przed zimą. Właśnie wtedy zrozumieliśmy, że ten pośpiech nie ma sensu, upływających godzin i dni i tak nie dogonimy. Lepiej zwolnić. Wszystko przemija, nowe nie zawsze przynosi lepsze. Carpe diem...".


   10. Paweł Opaska, Magdalena Opaska - "Przez Madagaskar na rowerach...pieszo i taxi-brousse'em"

Pytali znajomi: DWULETNIA ROWEROWA PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA WAM NIE WYSTARCZYŁA?


   11. Andre Agassi - OPEN. Autobiografia tenisisty.

Andre Agasi urodził się, by grać i wygrywać w tenisa. Ten wymyślony przez surowego i porywczego ojca plan realizował konsekwentnie już od czwartego roku życia. Jako dwudziestodwulatek wygrał swój pierwszy turniej wielkoszlemowy w Wimbledonie, zdobył sławę i bogactwo. Święcąc triumfy w dyscyplinie, której nienawidził, Agassi był często zagubiony i nieszczęśliwy. Wyznaje to z bolesną szczerością, opisując swoje życie balansujące między autodestrukcją i perfekcjonizmem.Przyznaje się do porażek takich jak niszcząca depresja, groźny epizod z narkotykami, nieudane pierwsze małżeństwo...Z czułością opowiada za to o wielkiej romantycznej miłości, która zakończyła się ślubem ze znakomitą tenisistką Stefanie Graf.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz