INFO O MNIE
Jestem fanką pływania, roweru i walkingu. Moją pasją jest zdobywanie górskich szczytów i poznawanie świata na dwóch kółkach. Fascynuje mnie Stobrawski Park Krajobrazowy, w którego sercu przyszło mi żyć. Pływanie nauczyło mnie respektu przed naturą oraz tego, że codziennie stać mnie na nowy sukces, a słabości są tylko po to, by się z nimi zmierzyć i je pokonywać.

wtorek, 22 marca 2011

Okolice Kluczborka+szynobus 2

TRASA:
Murów - Zagwiździe - Morcinek - Stare Budkowice - Dębiniec - Kluczbork - Chocianowice - Lasowice Małe - Lasowice Wielkie - Oś - Tuły - Dębiniec - Stare Budkowice - Morcinek - Zagwiździe - Murów

          Trasa rozpoczyna się w Murowie. Kierujemy się w kierunku Zagwiździa, gdzie na skrzyżowaniu jedziemy w prawo. Trzymamy się cały czas głównej drogi. Gdy dojedziemy do zakrętu pojedziemy nim ostro w lewo. Za chwile wjedziemy do miejscowości Morcinek. Ma ona zaledwie 100 metrów długości. Czeka nas teraz ze 3km pedałowania zanim dotrzemy do kolejnej miejscowości: Stare Budkowice. Koło kościoła na skrzyżowaniu skręcimy w lewo i następnie na najbliższym skrzyżowaniu znów w lewo (tak jak prowadzi nas zakręt). Dojedziemy w ten sposób do Dębińca. Za wsią będą tory kolejowe, a my przejdziemy na peron. O godzinie 14:06 jedzie tu szynobus. Wsiadając do niego nie musimy się martwi o rower. Zabieramy go do przedziału ze sobą, a za chwilę konduktor przyjdzie do nas z biletem. Kupujemy bilet do Kluczborka.

Foto: W szynobusie w drodze do Kluczborka

 Za jakieś pół godzinki dojeżdżamy do celu. Wysiadamy i niestety żeby wydostac się z dworca czeka nas przeprawa z rowerem na grzbiecie, bo jest tam pełno schodów, a dworzec wogóle nie jest przystosowany do przyjmowania fanów dwóch kółek. Z dworca kierujemy się do Centrum miesteczka.


                                                        Foto: Ratusz w Kluczborku

Tam, na rynku, którego nie sposób przeoczyc możemy zjeśc pyszny obiad w Restauracji Ratuszowej. Warto zjeśc coś treściwego, bo czeka nas jeszcze sporo kilometrów. Gdy się już posilimy, to jedziemy dalej. Jadąc z rynku dalej przed siebie dojeżdżamy do ronda.


                                                         Foto: Rondo w Kluczborku

Tam pierwszym zjazdem zjeżdżamy. Mijamy po lewej kościół i cmentarz w głębi oraz jakiś park. Czekamy na drogowskaz: Chocianowice. Gdy już go zobaczymy skręcamy zgodnie z jego wskazaniem w lewo. Jadąc ciągle przed siebie miniemy za jakiś czas Chocianowice, a dalej przejedziemy Lasowice Małe i wjedziemy do Lasowic Wielkich. Tam warto zatrzymac się przy ewangelickim kościele.


                                                 Foto: Kościół ewangelicki w Lasowicach Wielkich

                                                         Foto: Kościół ewangelicki w Lasowicach Wielkich

Gdy już przejedziemy Lasowice Wielkie dotrzemy do ruchliwej drogi nr 45. Skręcimy na niej w prawo i jadąc ostrożnie za około kilometr skręcimy w lewo na Oś. W tej miejscowości dojeżdżamy do pierwszego skrzyżowania i skręcamy w lewo. Jedziemy teraz pierwszy raz podczas tej wyprawy drogą leśną. Kiedy dojedziemy do pierwszych zabudowań (leśniczówka) skręcimy w ścieżkę w prawo. Po lewej stronie będziemy mieli zagrody z danielami - są tutaj hodowane. Droga, którą jedziemy doprowadzi nas do asfaltu, gdzie skręcimy w prawo i za parę kilometrów znajdziemy się na tym samym peronie w Tułach gdzie wsiadaliśmy do szynobusu.

 Foto: Na peronie w Tułach

 Tę  drogę już znamy:-) - Dębiniec - Stare Budkowice - Morcinek - Zagwiździe  - Murów.

56 km

POSTOJE:
peron PKP w Tułach
Restauracja Ratuszowa w Kluczborku
kościół ewangelicki w Lasowicach Wielkich

CIEKAWE MIEJSCA:
kościół ewangelicki w Lasowicach Wielkich
po drodze spotykamy kilka zabytkowych drewnianych kościółków

MAPA:
Województwi opolskie - atlas znakowanych szlaków rowerowych
- mapa nr 5 Okolice Kluczborka i Olesna

1 komentarz:

  1. Witaj, jestem "byłą" (obecnie przyjeżdżam w gości :) ) mieszkanką Osi. Z Lasowic Wielkich można do Osi bardzo szybko i przyjemnie dojechać drogą leśną, bez jazdy asfaltówką na Kluczbork. Trzeba wjechać w leśną drogę, która znajduje się po prawej stronie przystanku autobusowego w kierunku Opola. Droga piękna, leśna, (od niedawna) ubita częściowo kamieniami. W Osi znajduje się stary cmentarz ewangelicki, ehhh kiedyś mieszkało tu ponad 200 mieszkańców :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń